Monika Białek i Monos Design partnerem XI Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości
Design w wersji premium
O tym, że rola kobiety w branży architektonicznej nie ogranicza się jedynie do projektowania wnętrz, opowiada Monika Białek – architekt i założycielka firmy Monos Design.
Łączycie projektowanie architektury kubaturowej i wnętrz z ich realizacją pod klucz. Jakie korzyści niesie takie podejście?
Specjalizujemy się w realizacji projektów budowlanych i koordynacji prac przy wznoszeniu budynków i rezydencji oraz wyposażeniu wnętrz zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oferujemy pełen zakres usług w Polsce i m.in. na terenie Hiszpanii. Dzięki kompleksowemu i holistycznemu podejściu do projektów możemy znacząco ograniczyć udział osób trzecich, a co za tym idzie, uprościć proces decyzyjny i całkowicie skupić się na wymaganiach naszego klienta. Jako podmiot czuwający nad każdym etapem realizacji możemy nie tyle rozwiązać, co nie dopuścić do problemów na poziomie operacyjnym. Taki model biznesowy sprawia, że nabywcy usługi nie muszą się martwić o jej jakość i efektywną finalizację.
W jaki sposób realizujecie indywidualne potrzeby klientów?
Pracujemy wedle schematu, który rozpoczyna się od „kwestionariusza klienta”, czyli arkusza z szeregiem pytań dotyczących poszczególnych sfer procesu. Każdy projekt jest realizowany w ścisłej współpracy z klientem, z pełnym poszanowaniem jego prywatności i preferencji. Oferujemy spersonalizowane rozwiązania, które podkreślają wyjątkowość i osobowość użytkowników przestrzeni. Nasze projekty charakteryzują się luksusowym wykończeniem i dbałością o najdrobniejsze detale. Stawiamy na najwyższej jakości materiały i wyrafinowane rozwiązania, które nadają wnętrzom prestiżowy charakter.
Pani najbliższym współpracownikiem jest mąż Dariusz. Jak łączycie tę współpracę na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej?
Klienci cenią nas właśnie za to, że z Darkiem rozumiemy się bez słów. Zawsze dążymy do efektywnej finalizacji pracy, ponieważ leży to w interesie nas obu i żadne z nas nie może sobie pozwolić na brak zaangażowania. Jesteśmy bardzo podobni i to bez wątpienia jest nasz ogromny atut – uzupełniamy się wzajemnie i dzielimy się zadaniami adekwatnie do umiejętności i sposobu bycia. Oczywiście, bliska relacja biznesowa czasami przekłada się na nasze życie prywatne, ale ogranicza się to z reguły do omawiania spraw czysto prozaicznych i nie rzutuje na nasze relacje rodzinne. Razem tworzymy budynki i wnętrza, które są nowoczesne i funkcjonalne oraz zgodne z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie projektowania.
Jak planujecie dostosować się do nadchodzących trendów, np. związanych z AI, oraz oczekiwań rynkowych?
Przede wszystkim „polubiliśmy się” ze sztuczną inteligencją i podchodzimy do tego narzędzia zadaniowo i w sposób bezstresowy. W Monos Design wymagane jest kompleksowe podejście, którego nie posiada wspomniana technologia. Oczywiście nie odrzucamy dobrodziejstw globalizacji i wykorzystujemy „high tech” w naszych działaniach, np. w kontekście translacji rozmów z kontrahentami z Hiszpanii oraz w procesie poszukiwania wizualnej inspiracji dla klientów. Można śmiało stwierdzić, że idziemy z duchem czasu i adaptujemy się do zachodzących zmian. Duży nacisk kładziemy na zrównoważony rozwój i ekologię – wiemy, że budynki zero energetyczne to nasza przyszłość.
Daniel Kucharz