
Osobowości i sukcesy z Monos Design
W sierpniu 2019 po raz kolejny wywiad z właścicielką pracowni ukazał się na łamach pisma „Osobowości i sukcesy”.
„Architektura fascynowała mnie odkąd pamiętam. Projekt który można urzeczywistnić i który oddaje indywidualną wizję przestrzeni jest dla mnie czymś niesamowicie fajnym, to taki mój mały wkład w ogólną estetykę otoczenia.”
Monika Białek z fascynacji do Architektury
Do niedawna panowało przekonanie, że budownictwo jest zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Ty przełamujesz te stereotypy i jesteś dowodem na to, że kobieta może świetnie sobie radzić w tym fachu. Jak Ci się to udało?
Najważniejsze to znać swoją wartość! Nie wolno ulegać stereotypom. Przekonanie panowało i nadal panuje choć muszę przyznać, że świat architektury zmierza w dobrym kierunku. Niestety, niektórzy inwestorzy wciąż chętniej wybierają męskie grono projektowe. Ale ja się nie poddaję i dążę do wyznaczonego celu, a jest nim udowodnienie, że moje realizacje doskonale dorównują tej „męskiej konkurencji”. Błędnym jest przekonanie, że architektura i kobiety to wnętrza.
Ukończyłam studia na kierunku architektura i urbanistyka z tytułem magistra, posiadam odpowiednie kwalifikacje i wszystkie możliwe uprawnienia zarówno projektowe jak i wykonawcze bez ograniczeń.
Pracownia MONOS DESIGN z powodzeniem realizuje wielobranżowe założenia projektowe przestrzeni publicznej, hoteli, biurowców i budynków prywatnych. Oczywiście znajdziecie tam i wnętrza w końcu projekt kompleksowy uwzględnia realizację inwestycji na każdym etapie jej powstawania
Dzięki temu, że nigdy się nie poddaję na dzień dzisiejszy mogę już poszczycić się dość wysoką pozycją na polskim rynku architektonicznym. MONOS DESIGN tworzą głównie kobiety, to że moja pracownia jest doceniana i traktowana na równi z innymi a inwestorzy nie dyskwalifikują moich projektów przez wzgląd na niesłuszne przekonania jest dla mnie szalenie ważne, daje satysfakcję i motywuje do dalszych działań. Z uporem typowym dla kobiety 🙂 małymi kroczkami realizuję co postanowiłam.
Z fascynacji do architektury stworzyłaś pracownię architektoniczną MONOS DESIGN. Jakie projekty realizujecie?
Tak, to prawda architektura fascynowała mnie odkąd pamiętam. Projekt który można urzeczywistnić i który oddaje indywidualną wizję przestrzeni jest dla mnie czymś niesamowicie fajnym, to taki mój mały wkład w ogólną estetykę otoczenia.
Realizowane przez pracownię projekty są tak różne jak nasi inwestorzy.
Wykonywaliśmy już budynki hotelowe, biurowe i gastronomiczne. W tak dużych obiektach jakim jest np. Hotel Narvil w Serocku naprawdę można się wykazać, a samo założenie wkomponowania bryły w otaczający krajobraz choć nie było łatwe ostatecznie dało świetny efekt końcowy. Motyw przewodni jakim jest natura widać tu na każdym kroku.
Sporą część projektów stanowią domy prywatne – bardzo dużo ludzi stawia dzisiaj na dom z ogrodem. Chcą poczuć odrobinę przestrzeni i niezależności, cenią sobie prywatność.
Mieliśmy także okazję pracować przy mniej typowych projektach.
Lokal usługowy zaaranżowany pod Escape room – wspaniała dynamiczna współpraca z odrobiną architektonicznego szaleństwa, czy Studio kulinarne Gaggenau gdzie w dość nietypowy sposób połączono dwie z pozoru różne strefy – Studio stanowi kameralne miejsce spotkań biznesowych i prywatnych a jednocześnie przestrzeń rozwoju myśli kulinarnej.
Żaden projekt nie jest taki sam ponieważ wszyscy jesteśmy indywidualistami! Nasze aranżacje zawsze są szyte na miarę – w stu procentach odpowiadamy na potrzeby klienta. Projekt musi być fascynujący i zachwycać ale równie ważne jest by był funkcjonalny.
Tworzymy projekty zarówno nowoczesne jak i klasyczne, spokojne, stonowane i wyraziste. Taki jest nasz zawód, dobry architekt potrafi dostosować styl do różnych potrzeb i upodobań. Powinien poznawać nowe trendy ale też nie zapominać o podstawach klasycznego projektowania.
A czym jest dla Ciebie architektura?
Architektura jest dla mnie nie tylko pracą, to styl życia. Mam to szczęście, że zawód który wykonuję przynosi mi wiele spełnienia. Wciąż uczę się nowych rzeczy, zdobywam nowe doświadczenia, szukam inspiracji. Jestem szczęśliwa podejmując kolejne projekty. Im większa i bardziej skomplikowana jest realizacja tym więcej satysfakcji przynosi jej ukończenie.
Architektura pozwala tworzyć nie tylko na papierze, umożliwia realizację pomysłu, przeniesienie projektu w rzeczywistość. Ukończony budynek stanowi ślad który po nas zostanie. Jest bardzo techniczna ale niewątpliwie stanowi rodzaj sztuki. Dobry architekt tworzy piękne budynki, potrafi podkreślić walory przestrzeni lub ukryć mniej korzystne mankamenty. Architekci kreują przestrzeń w której żyjemy więc ważnym jest by była estetyczna i funkcjonalna.
Który ze zrealizowanych projektów był dla Ciebie największym wyzwaniem?
Każdy powierzony nam projekt to wyzwanie. Do każdej realizacji przygotowujemy się z należytą starannością. Chcemy tworzyć obiekty i przestrzenie które się podobają. Dobrze zaprojektowany i zrealizowany budynek stanowi najlepszą wizytówkę pracowni.
Aktualnie dużym wyzwaniem pod względem przygotowań jest kompleks apartamentowy Marbella w Hiszpanii. W każdym kraju ze względu na odmienne warunki geologiczne czy atmosferyczne obowiązują nieco inne przepisy, metody i techniki budowlane. Mimo wielu godzin poświęconych na przygotowania i zgłębianie hiszpańskich norm budowlano-projektowych ta właśnie realizacja wyjątkowo mnie cieszy i przyznam, że jest takim małym „oczkiem w głowie” ponieważ dzięki takim właśnie projektom nasza pracownia otwiera się coraz bardziej na rynek zagraniczny. Praca przy tak dużych inwestycjach gwarantuje nowe możliwości.Wbrew pozorom ludzie nie szukają pracowni przeglądając mozolnie strony w google. Nie analizują profesjonalnych, technicznych opisów widniejących na stronie www. Wolą patrzeć na realny obraz – gotową realizację. Jeżeli to co widzą im się spodoba po prostu to zapamiętają.
Jaki cechy charakteru musi mieć dobry architekt?
Sądzę, że przede wszystkim dobry architekt powinien charakteryzować się indywidualnym stylem. Inspirować się i poszukiwać ale mimo wszystko tworzyć coś własnego. Nie należy kopiować cudzych założeń. Jest tyle nowych możliwości, technika nieustająco idzie do przodu mamy coraz lepsze materiały i żal byłoby z tych możliwości nie korzystać. Ten zawód wymaga ciągłego rozwoju. Nie wolno stać w miejscu. Dlatego dobry architekt musi czerpać przyjemność z projektowania, cała reszta przyjdzie wtedy sama. Jeżeli projektowanie Cię interesuje mimowolnie zgłębiasz wiedzę: czytasz artykuły, przeglądasz strony www, analizujesz nowoczesne realizacje.
Pasja, wytrwałość i odrobina nieszablonowego myślenia są kluczem do sukcesu.
Przeglądając twoje portfolio zauważyłam, że stawiasz na nowoczesność. W jakim stylu najchętniej projektujesz?
Wiele projektów jakie zrealizowała Pracownia MONOS DESIGN stawia na nowoczesny minimalizm. Architektura jest trochę jak moda: trendy przychodzą i odchodzą, nieustannie się zmieniają. Jest w tym wszystkim jednak motyw przewodni: aktualnie dążymy do powiększania przestrzeni, łączenia odmiennych stref funkcjonalnych w bardziej ażurowy, delikatny sposób. Łagodne przejścia pomiędzy strefami w połączeniu z dużymi przeszkleniami okien tworzą nie tylko piękną przestrzeń i otwierają budynek na otaczający krajobraz zewnętrzny ale również sprawiają, że nowopowstałe obiekty są coraz bardziej ekonomiczne. Czasy w których więcej znaczy lepiej przemijają, mocno stawiamy na ekologię. Z pozoru niewiele elementów, połączonych w odpowiedni sposób może dać zaskakujący efekt.
Współczesne projektowanie to powrót do natury i naturalnych materiałów. Drewno, kamień i szkło wykorzystywane są zarówno na elewacji jak i we wnętrzach, które są zawsze ponadczasowe.
Bardzo dobrze czuję się w takim stylu projektowania choć potrafię dostosować się do wielu różnorodnych założeń i upodobań. Od zawsze wyznaję zasadę: „Less is more” Miesvaan der Rohe
Realizujesz projekty dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Czym różnią się oba procesy?
Chociaż cel ten sam, te dwie formy współpracy znacznie się od siebie różnią. Współpraca z klientem indywidualnym jest dużo bardziej wymagająca. Wynika to często z faktu, że klient biznesowy jest zaznajomiony z rynkiem budowlanym, zazwyczaj nie jest to jego pierwsza inwestycja. Taka wiedza wpływa na tempo podejmowanych decyzji oraz określenie konkretnych wymagań projektowych, co skraca czas pracy. Przy większych inwestycjach pojawia się element powtarzalności pomieszczeń, co znacznie ułatwia cały proces.
W przypadku Klienta indywidualnego potrzeba znacznie więcej czasu na doprecyzowanie szczegółowych wymagań dla każdej przestrzeni i skalkulowania budżetu realizacji. Przy prywatnych inwestycjach, klienci większą uwagę przykładają do poszczególnych detali, muszą one być kompatybilne z ich stylem życia i zamiłowaniami każdego członka rodziny, co niejednokrotnie wymaga wielu kompromisów
Które realizacje napawają Cie największą dumą?
Padło najtrudniejsze z możliwych pytań! Ze wszystkich ukończonych realizacji jestem dumna. Cieszę się kiedy uda mi się stworzyć dokładnie to czego chce inwestor, trafić w jego gust i spełnić oczekiwania. Sprawna, dynamiczna współpraca oznacza, że obraliśmy odpowiedni kurs i idziemy w dobrym kierunku. Największą dumą napawają mnie jednak duże realizacje przy których mam okazję sprawować również nadzór inwestorski. Takich które wymagają stu procentowego zaangażowania całego zespołu. Sam projekt to dopiero początek! Po jego ukończeniu wkracza zespół budowlany MONOS DESIGN i rozpoczyna się ekscytujący etap przenoszenia „papieru” na realny obiekt. Ścisła współpraca biuro-budowa na każdym etapie powstawania inwestycji gwarantuje efekt. Nasz zespół wykonawczy składa się z wielu doświadczonych specjalistów branży budowlanej. Na placu budowy każdy ma więc swoje określone zadania.
Prowadząc nadzór inwestorski musisz być wszędzie i zawsze na bieżąco. Koordynować przebieg prac i logistykę, kontrolować zgodność poszczególnych etapów z założeniami projektowymi. Praca przy takich założeniach niewątpliwie bywa męcząca – nieraz powoduje nadmiar bodźców i emocji ale pozwala się wykazać, to właśnie stanowisko przyjmuję najchętniej
Duże, widoczne inwestycje to również szansa promocji Pracowni w szerszym kręgu odbiorców.
Jesteś kreatywną i realizującą się zawodowo kobietą. Za twoim sukcesem stoi również dobrze zgrany team. Opowiedz o swoim zespole. Ile osób liczy? Czym się one zajmują?
Dobra pracownia bez dobrze zgranego zespołu nie istnieje. Nie ma takiej możliwości, żeby wszystko robić samodzielnie. Dobry team powinien składać się z kreatywnych, otwartych ludzi którzy potrafią współpracować. Aktualnie zespół projektowy Monos Design składa się z 6 architektów i sztabu branżystów: konstruktorów, instalatorów. Pozornie mogłoby się wydawać, że jesteśmy chaosem 😉 ale tak naprawdę wszystko jest świetnie zorganizowane. Dzielimy między siebie obowiązki i każdy z nas odpowiada za inny etap projektu, wszystko jest jednak na bieżąco konsultowane. Wspieramy się nawzajem i dzielimy spostrzeżeniami, uwagami, pomysłami. MONOS DESIGN to dwa nierozłączne, współpracujące zespoły: projektowy i wykonawczy. Zajmujemy się realizacjami kompleksowo więc tak jak wspominałam mamy własny zespół budowlany którym kieruje mój mąż Darek. Tam także wzajemna współpraca jest bardzo ważna. Zespół tworzą ludzie zaangażowani, z ogromnym doświadczeniem i wiedzą techniczną. Wykonujemy projekty dotyczące wykończenia wnętrz, modernizacji i adaptacji. Posiadamy specjalistów w wielu dziedzinach.
Łącząc siły, wraz z mężem projektujemy budujemy i urządzamy! Niemożliwe jest dla nas możliwe i daje nam niesamowitą motywację do działania
Walt Disney powiedział kiedyś „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”. Jakie marzenia zawodowe chciałabyś jeszcze zrealizować?
Największe marzenie zawodowe? Przynajmniej dwa! Im więcej marzysz tym więcej osiągniesz. Marzenia same się nie spełnią trzeba o nie walczyć i na nie pracować. Pierwsze z nich już zaczęło się spełniać: jest to współpraca z zagranicznymi firmami projektowymi i oczywiście wejście na zagraniczny rynek z własną ofertą. Aktualnie pracujemy nad projektem kompleksu apartamentowego Marbella w Hiszpanii. To inwestycja w której pokładam ogromne nadzieje a póki co wszystko idzie w jak najlepszym kierunku.
Moje drugie marzenie ściśle łączy się z pierwszym Jest to autorska platforma to współpracy on-line która umożliwi bezproblemowe prowadzenie projektu i realizacji całkowicie zdalnie. Daje ogromne możliwości zwłaszcza kiedy inwestora i zespół wykonawców dzieli duża odległość. Platforma ograniczy konieczność przemieszczania się dzięki czemu znacznie skróci okres powstawania inwestycji a zaoszczędzony czas bezpośrednio przełoży się na większą ilość koncepcji. To ogromny projekt a my jesteśmy dopiero na starcie, ale mogę zdradzić, że rozpoczęliśmy prace nad wdrożeniem.
W sierpniu 2019 po raz kolejny wywiad z właścicielką pracowni ukazał się na łamach pisma „Osobowości i sukcesy”.
„Architektura fascynowała mnie odkąd pamiętam. Projekt który można urzeczywistnić i który oddaje indywidualną wizję przestrzeni jest dla mnie czymś niesamowicie fajnym, to taki mój mały wkład w ogólną estetykę otoczenia.”