TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ HISZPAŃSKIEJ ARCHITEKTURY
Dom „A” Marbella. Hiszpańskie reminiscencje we wnętrzu
Marbella – miasto położone bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym w prowincji Malaga w Andaluzji. Warunki pogodowe są tutaj idealne niemal przez cały rok – latem sucho i upalnie, zimą natomiast wyjątkowo ciepło – średnia temperatura dobowa wynosi od 18 do 20 stopni Celsjusza.
W tym wyjątkowym, egzotycznym miejscu powstał kolejny projekt Pracowni MONOS DESIGN. Kompleks apartamentowy „Marbella” to doskonałe połączenie tradycyjnej, hiszpańskiej architektury i nowoczesnego stylu. Projektowany z myślą o wypoczynku w luksusowych wnętrzach skąpanych w rozgrzanym, złocistym słońcu Hiszpanii.
Budynki doskonale wkomponowane w lokalną strukturę architektoniczną prezentują ciekawe rozwiązania konstrukcyjne. Tradycyjne hiszpańskie budownictwo jest niezwykle różnorodne – przez stulecia wiele wpływów i motywów miało w nim swój udział, począwszy od gotyckich przez islamskie po mauretańskie. Z pewnego rodzaju surowością i powściągliwością nowoczesności jest połączeniem nie do końca oczywistym i niezwykle interesującym. Miasto Marbella z uwagi na swoją burzliwą historię – podobnie jak inne miasta tego regionu – łączy w sobie kulturę chrześcijańską i muzułmańską, co czyni je miejscem wyjątkowym a także bardzo osobliwym. Osobliwości te znajdują odzwierciedlenie w projekcie Domów „A” i „B” kompleksu apartamentowego „Marbella”.
Fasada. Nowoczesność geometrii i egzotyka ażuru
Zewnętrzna bryła budynku jest bardzo prosta, zgeometryzowana a przez to niezwykle nowoczesna. Interesującym rozwiązaniem zastosowanym w fasadzie jest przeszklenie jednej ze ścian basenu usytuowanego na drugiej kondygnacji tuż nad wejściem głównym. Jest to zabieg nie do końca oczywisty, nadający budynkowi ciekawy charakter. Elementami dekoracyjnymi fasady są ciągnące się przez dwie kondygnacje wąskie przeszklenia w formie okien flankujące wejście główne, udekorowane ażurowaniem w motywach florystycznych. Analogicznie taki sam motyw, zajmujący również dwie kondygnacje zastosowany został na elewacjach bocznych, co nadaje całości bardzo dekoracyjny i lekko orientalny charakter. Filary podtrzymujące górne piętro podkreślają geometrię bryły i tworzą podcienia – przestrzeń osłoniętą przed nagrzanym, gorącym słońcem. Znakomicie sprawdzającą się w klimacie śródziemnomorskim i stanowią bezpośrednie nawiązanie do tradycyjnego budownictwa hiszpańskiego. Fasada utrzymana w białej kolorystyce, tak typowej dla tej szerokości geograficznej przełamana została ciemną stolarka otworową i czarnym detalem balustrady balkonów.
Królowa śródziemnomorskiej kolorystyki
Sercem każdego domu jest salon. Podobnie rzecz się ma i w tym przypadku. Przestrzeń jest jasna, przestronna i otwarta co zostało uzyskane w głównej mierze za sprawą zastosowanej palety barw. Istną królową wśród śródziemnomorskiej kolorystyki jest biel, kojarząca się ze słonecznymi plażami Hiszpanii. Jest ona zarówno kolorystycznym motywem przewodnim wysuwającym się na pierwszy plan jak i znakomitym dopełnieniem innych zastosowanych we wnętrzu barw takich jak: beże, brązy, szarości o różnym nasyceniu i czerń. Wyraźny akcent w salonie stanowią czarne elementy i detale dekoracyjne oraz kominek w kolorze miedzi umieszczony w centralnym punkcie pomieszczenia. Biel stosowana jest tutaj bardzo konsekwentnie: zarówno na elewacji budynku, jak również we wnętrzach poszczególnych pomieszczeń, począwszy od salonu przez sypialnię, strefę telewizyjną i barową, łazienkę czy salon kąpielowy. Znakomicie sprawdziły się także odcienie pokrewne takie jak kość słoniowa, beże czy écru. Jak przystało na wnętrza inspirowane śródziemnomorską stylistyką, nie mogło zabraknąć ciepłych kolorów ziemi w nieco przygaszonym, delikatnym wariancie. W jasnej tonacji utrzymane zostały ściany i podłogi, tapicerka mebli: sof, foteli, kubełkowych siedzisk, tekstylia oraz dodatki takie jak na przykład klosze lamp. Taki zabieg optycznie powiększa przestrzeń dodając jej świeżości i lekkości niezbędnej w przypadku południowego ducha. Dużą rolę w grze kolorów odgrywa także światło. Wnętrza inspirowane śródziemnomorskim charakterem pełne są słonecznych promieni wpadających przez duże okna. Ogromne przeszklenia otwierają wnętrza na krajobraz zacierając granicę między domem a ogrodem.
Naturalne drewno, którego nie mogło zabraknąć
Materiałem który znakomicie komponuje się z bielą i różnymi jej wariantami jest naturalne drewno o niemal nieograniczonych możliwościach wybarwień. Nie mogło zabraknąć go również tutaj. Aranżacje utrzymane w motywach hiszpańskich bardzo chętnie stosują drewno które nadaje wnętrzu ciepło, charakter i elegancję. W projekcie Pracowni elementy drewniane doskonale łączą się i przeplatają z nieco bardziej surowymi elementami dekoracyjnymi wnętrz. W salonie znalazł się piękny, duży stół o ciemnym wybarwieniu i wyraźnym usłojeniu a także drewniane konsole podtrzymujące w części kominkowej ozdobne lampy. Motyw drewna możemy znaleźć również na wysoko sklepionym suficie – drewniane elementy konstrukcyjne celowym zabiegiem pozostawione na widoku przyciągają wzrok. Subtelnych elementów drewnianych nie zabrakło także w strefie kąpielowej i pozostałych pomieszczeniach: sypialniach, łazienkach czy kuchni. Na uwagę zasługuje drewniany, pięknie wykonany bar o ciekawej kubaturze i futurystycznych liniach. Mebel ten zachwyci niejednego konesera i pasjonata meblarstwa.
Kamień drugim cenionym materiałem naturalnym
Oprócz drewna styl hiszpański umiłował sobie inny naturalny materiał jakim jest kamień. Nadaje on wnętrzu niezwykle elegancki charakter stwarzając przy tym ogromne możliwości aranżacyjne zarówno w rozwiązaniach tradycyjnych jak i nowoczesnych. Tu zastosowany na podłodze w postaci wielkoformatowych płyt prezentuje się niezwykle gustownie, okazale i bardzo szlachetnie.
Bogate zdobienia i elementy złota
Wprowadzenie subtelnych złotych dodatków i elementów stanowi pewnego rodzaju synonim luksusu ale także nawiązanie do tradycyjnego hiszpańskiego stylu gdzie odważne połączenia kolorystyczne, bogate zdobienia i ornamenty charakteryzują wnętrza. Dzięki nim pomieszczenia stają się nie tylko bardzo reprezentacyjne ale i ciepłe.
W projekcie Monos Design warto zwrócić uwagę na sofy i fotele, które znalazły się w części salonowej. Tradycyjne tapicerowane meble zostały połączone ze złotymi, niezwykle dekoracyjnymi i efektownie prezentującymi się złotymi motywami w postaci ażurowych wykończeń. Kolejnym wartym uwagi elementem wyposażenia utrzymanym w tonacji złota jest tafla lustra z powtórzonymi z elewacji floralnymi motywami. Wzrok przykuwa niewątpliwie imponujących rozmiarów medalion nad kominkiem z egzotycznymi, tłoczonymi motywami czy dekoracyjne kompozycje rozet usytuowane po każdej z jego stron. Wszystkie złote dodatki jakie zostały zastosowane we wnętrzach cechują się wpływami egzotycznymi o wyraźnych ornamentach i motywach mauretańskich. Motywy orientalne oraz bogate zdobienia w dużej mierze wynikają z bogatej tradycji Hiszpanii, w której zderzyły się trzy kultury: rodzima, gdzie występują powielane motywy roślinne oraz zwierzęce, sztuka prekolumbijska, w której dominują wyraźne wzory geometryczne, a także kultura muzułmańska, gdzie spotykamy się z kaligrafią i arabeskami.