MONOS DESIGN

Biuro architektoniczne Warszawa

Poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe oraz formularz, który możesz wypełnić, jeśli chcesz, żebyśmy skontaktowali się z Tobą.

Duchnicka 3/LOK.339 01-796 Warszawa

biuro@monosdesign.pl

+48502770707

Monos Design Pracownia Architektoniczna

Architektura Zawód Architekt

Rola architekta w świecie nowoczesnej architektury

Zawód architekta jest jedną z tych profesji, w której odpowiednie wykształcenie, wiedza i doświadczenie są równie ważne co wyobraźnia, kreatywność, nieszablonowe myślenie czy umiejętność współpracy.

Połączenie odpowiednich składowych sprawia, że architekt staje się prawdziwym ekspertem godnym powierzenia odpowiedzialnego zadania kreowania naszej przestrzeni, a współpraca z nim okazuje się prawdziwą przyjemnością.

Architektura wymaga fachowej i specjalistycznej technicznej wiedzy z wielu dziedzin. Jako twórca danego obiektu decyduje o jego ostatecznym kształcie, jednak to współpraca z poszczególnymi branżami zaangażowanymi w proces powstawania inwestycji definiuje ostatecznie poszczególne elementy układanki.

Mimo całego technicznego i analitycznego rozważania, praca architekta odznacza się procesem niezwykle twórczym, niekiedy wręcz artystycznym. Kształtowanie przestrzeni to nie tylko funkcjonalność i ergonomia ale także piękno formy i dopracowane do perfekcji detale.

Zadania architekta

Architekt to osoba, która sprawnie przeprowadzi nas przez proces projektowy – doradzi i nakieruje a w trakcie realizacji inwestycji wspomoże, pełniąc nadzór nad prawidłowością wykonywanych prac. Nadzór autorski gwarantuje zgodność realizacji z projektem a w razie potrzeby umożliwia wprowadzenie dodatkowych nieprzewidzianych w projekcie rozwiązań.

Niezależnie od skali przedsięwzięcia współpraca zawsze rozpoczyna się od konsultacji – omawiane są istotne kwestie dotyczące ogólnych założeń projektowych, funkcjonalności obiektu lub wnętrza, jego wyglądu czy formy. Przeanalizować należy warunki prawne, techniczne i środowiskowe. W oparciu o wytyczne inwestora powstaje wstępna analiza finansowa.

Na podstawie uzyskanych informacji i w odniesieniu do uwarunkowań powstaje projekt koncepcyjny wraz z wizualizacjami. Na tym etapie klient ma możliwość naniesienia odpowiednich poprawek względem kubatury, rozmieszczenia pomieszczeń, ich funkcji czy wielkości a także wyglądu zewnętrznego obiektu i poszczególnych elementów.

Po zatwierdzeniu koncepcji przez inwestora architekt przy współpracy z odpowiednimi branżami przystępuje do prac nad projektem budowlanym i wykonawczym.

Dodatkowe umiejętności


Architekt oprócz umiejętności projektowych i rysunkowych powinien posiadać szereg dodatkowych predyspozycji pomocnych przy współpracy i organizacji. Stanowi swego rodzaju połączenie pomiędzy inwestorem a specjalistami, inżynierami i wykonawcami. Profesjonalny architekt jest znakomitym analitykiem, ekonomistą, psychologiem, negocjatorem, organizatorem, pomysłodawcą. Dzięki wiedzy i umiejętnościom jakie posiada, oprócz projektu otrzymujemy swego rodzaju wartość dodaną, która nie jest bez znaczenia zwłaszcza w obliczu skomplikowanych przedsięwzięć budowlanych.     

Wizjoner i psycholog

W szeroko rozumianej współpracy architekt nierzadko staje się wizjonerem planowanej inwestycji. Po konsultacjach i rozmowach z klientem potrafi stworzyć przestrzeń szytą na miarę nie tylko wyobrażeń ale także wytycznych planistycznych czy prawnych i środków jakimi dysponuje. Istotną kwestią są nie tylko finanse ale również przestrzeń, metraż, dostępne materiały czy niezbędne instalacje jakie należy uwzględnić. Nawet najwspanialsze projekty –  powstające w niezdefiniowanej przestrzeni i oderwane od rzeczywistości z góry skazane są na niepowodzenie. Umiejętność pogodzenia wszystkich czynników zewnętrznych z wizją inwestora to ogromne wyzwanie którego realizacja stanowi wyznacznik dobrego architekta i prawidłowo wykonanej pracy.

Dobry organizator

Do podstawowych kompetencji architekta należy również właściwa organizacja – umiejętność skoordynowania wszystkich procesów, które będą się działy w ramach prowadzonej inwestycji, a jakie są niezbędne by została sfinalizowana. Jest osobą odpowiedzialną za kontakty z poszczególnymi wykonawcami, ekspertami i ekipą wykonawczą. Jego rola nie ogranicza się więc do rozplanowania przestrzeni i wypełnienia jej odpowiednimi przedmiotami. Zawsze musi być na bieżąco, regularnie wizytować plac budowy i w razie potrzeby reagować – niewielkie poprawki czy wprowadzanie nowych rozwiązań już w trakcie realizacji są na porządku dziennym. Nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak przy pomocy wprawnego architekta cały proces przebiegnie sprawnie i bez większych niespodzianek.

Pomysłodawca w każdym calu

Architekt jest również pomysłodawcą. Najlepiej zna panujące trendy oraz zasady, dzięki którym codzienne funkcjonowanie w danej przestrzeni będzie przyjemnością a nie istnym torem przeszkód. Potrafi zaproponować wiele ciekawych rozwiązań nawet w trudnych przypadkach i sytuacjach „bez wyjścia”.  Ciasne, kliku metrowe mieszkanie na poddaszu, niewymiarowa działka czy ściana nośna na środku salonu nie stanowią problemu. Nikt tak jak on nie zna się na planowaniu przestrzeni i urządzaniu domu. Jego usługi są gwarancją satysfakcji, estetyki i wygody w codziennym użytkowaniu.

Warto więc powierzyć kwestię aranżacji prawdziwym profesjonalistom.

Architekt i ekonomista w jednym

Decydując się na współpracę z architektem zyskujemy nie tylko spokój i wygodę. Nie jesteśmy narażeni na pomyłki wykonawców, nierozsądne zakupy czy nietrafione decyzje. Mimo honorarium, jakie zapłacimy za jego pracę i zaangażowanie, dzięki obecności, wiedzy i pieczy tego właśnie eksperta zyskujemy finansowo. Architekt zawsze jest na bieżąco na rynku budowlanym, doskonale zna dostępne materiały i znajdzie tańszą alternatywę wymarzonego rozwiązania. Jest także gwarancją, że wyeliminowane zostaną wszelkie pomyłki, których naprawa mogłaby potem kosztować krocie. Rozsądnie zaplanowane wydatki w późniejszej perspektywie zaprocentują, zapewniając nam satysfakcję podjęcia mądrych, rozważnych, świadomych decyzji.. Architekt to ekonomista, który dokładnie wyliczy, co ile będzie kosztowało. Warto posiadać takie informacje, zanim zdecydujemy się na budowę, remont bądź sprowadzanie egzotycznych materiałów z najodleglejszych zakątków świata.

Zalet współpracy z architektem jest naprawę wiele i warto skorzystać z tej możliwości, gdyż budowlano-aranżacyjne wyzwania podjęte wspólnie z prawdziwym ekspertem mogą okazać się dużą przyjemnością, a nie spędzającym sen z powiek powodem do zmartwień.